Product Details:
| Size/Diameter | 160 mm |
| Pressure Rating/ PN Class | PN 8 |
| Material Grade | PE 100 |
| Brand | Hitech |
| Length of Pipe | 6-100 m |
| Usage/Application | Drinking Water Supply |
| Pressure | 6 kg/cm2 |
| Material | HDPE PE63 |
| Thickness | 10mm |
| Temperature Resistant | -40 to 100 Deg C |
| Shelf Life | More Than 20 Years |



