Product Details:
| Brand | Hitech |
| Size/Diameter | 110 mm |
| Length of Pipe | 6-150 m |
| Pressure Rating/ PN Class | PN 6 to PN 20 |
| Material Grade | PE 100 |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Color | Black |
| Material | HDPE |
| Thickness | 5.3 mm to 20.3 mm |
| Temperature Resistant | -40 to 100 Deg C |
| Shelf Life | More Than 20 Years |




