We are offering HDPE Sprinkler Irrigation Pipe to our clients. Minimum thickness of the pipe is 2 mm, usage is agricultural.
Product Details:
| Brand | Hitech |
| Length of Pipe | 6-1000 m |
| Thickness | 2 mm |
| Material | HDPE |
| Size/Diameter | 50-150 mm |
| Color | Black |
| Usage/Application | Agricultural |
| Head Shape | Round |
| Shelf Life | More Than 20 Years |
| Temperature Resistant | -40 to 100 Deg C |
HDPE Round Sprinkler Irrigation Pipe
Product Details:
| Brand | Hitech |
| Material | HDPE |
| Thickness | 6mm |
| Size/Diameter | 50-150 mm |
| Length of Pipe | 6-1000 m |
| Usage/Application | Agricultural |
| Color | Black |
| Density | 940 kg/m3 |
| Head Shape | Round |
| Shelf Life | More Than 20 Years |
| Temperature Resistant | -40 to 100 Deg C |




