Product Details:
| Brand | Hitech |
| Material | HDPE |
| Size/Diameter | 90 mm |
| Length of Pipe | 6-300 m |
| Thickness | 2 – 14 mm |
| Pressure Rating/ PN Class | PN 2 to PN 20 |
| Material Grade | PE 100 |
| Usage/Application | Agricultural |
| Color | Black |
| Temperature Resistant | -40 to 100 Deg C |
| Shelf Life | More Than 20 Years |




